Цукерки або пакость: як у Польщі сприймають …

Цукерки або пакость: як у Польщі сприймають ...

Фото ілюстративне fotolia.com

Хелловін у Польщі цього року припадає на понеділок, 31 жовтня. Але ставлення поляків до цього свята дуже неоднозначне.

Цукерки або пакость: як у Польщі сприймають ...

Цукерки або пакость: як у Польщі сприймають ...

Купити рекламу » Хелловін своїм корінням сягає в традиції кельтів. Згідно їхніх вірувань, 1 листопада закінчувалося правління бога сонця, й в свої права вступав бог смерті. Маски нечисті допомагали людям відганяти злих духів від своїх осель, а добрим душам померлих — без перешкод діставатися до цартва мертвих. Щоб задобрити бога смерті кельти приносили йому жертви та практикували різні ритуали. Саме ці традиції і лягли в основу сучасної атрибутики святкування Хелловіна.

Громадська думка щодо цього свята розділилася між прихильниками католицьких традицій та представниками молодого покоління. Якщо для перших цей день несе в собі стародавній сакральний сенс, що суперечить канонам християнства, то для молоді — це всього лише привід убратися в незвичайний костюм і змайструвати ліхтарика з гарбуза.

Дискусія про те, святкувати чи не святкувати цей далекий від споконвічно польських традицій свято, розгорається щороку напередодні 31 жовтня. Мабуть, ця суперечка сам по собі вже стає своєрідною традицією.

Давня язичницька традиція і непохитна віра в існування духів

Нескладно здогадатися, що категорично проти цього свята виступає, перш за все, католицька церква. Саме ця інституція відіграє величезну роль в житті більшості поляків. Представники церкви називають Хелловін язичницької традицією, що несе загрозу не тільки християнській моралі, але навіть психічному здоров’ю прихожан.

Католицька церква вважає, що сучасна традиція переодягатися на Хелловін у костюми нечистої сили та роздавати частування сприяє мимовільного контакту людей з потойбічним світом. Факт існування світу духів та загроз, які він несе живим людям, представниками церкви не піддається жодному сумніву. 

Особливе занепокоєння в отців-католиків викликає той факт, що до святкування Хелловіна найчастіше залучені діти та підлітки. Кажуть, що ті “можуть відчути переляк і мати нічні кошмари пов’язані з духами, привидами та іншою нечистю, в костюми якої вони були одягнені».

Ще в 2017 році католицька церква Польщі оприлюднила спеціальну заяву, в якій йшлося про те, що всі, хто відзначає Хелловін, повинні обов’язково сповідатися напередодні Дня всіх святих (1 листопада). Священнослужителі назвали Хелловін язичницьким звичаєм, який абсолютно невідповідний польській культурі та традиціям. Церковники також виступили проти того, що героями Хеллоуїна є привиди, демони, вампіри та відьми, бо на їхню думку, це «пропагує культуру смерті» і змушує молоде покоління думати про езотеричну магію.

Штраф і арешт за відзначення Хелловіна?

Жарти-жартами, а влітку 2020 року в польському Сеймі навіть почали працювати над законопроєктом, який передбачає покарання за святкування Хелловіна. Передувала цьому відповідна петиція, яка зібрала необхідну кількість голосів для того, щоб її розглянули.

Автор петиції запропонував встановити штраф в розмірі мінімум 500 зл (або обмеження волі) для тих, хто 31 жовтня ходитиме по по квартирах, будинках й промовлятиме слова “цукерки або пакость” (cukierek albo psikus). На його думку, Хелловін шкодить пам’яті померлих, руйнує католицькі традиції, а також “несе загрозу душі”.

Також автор петиції запропонував штрафувати й арештовувати принаймні на 15 діб тих, хто на Хелловін перевдягатиметься в жахливі костюми (відьми, вампіра, скелета, диявола і т.д.).

Представники Сейму зазначили, що не мали підстав, аби відхилити розгляд петиції, відтак почали працювати над відповідним законопроєктом на її основі. Однак відтоді про нього нічого не чутно, тож поки Хелловін можна спокійно святкувати.

Польське місто відмовилося від Хелловіна

Однак понад 60-тисячне польське місто Семяновіце-Шльонське (Сілезьке воєводство) цього року не святкуватиме Хелловін. Так вирішив президент міста, обгрунтувавши це тим, що зараз “є стільки поганих, негативних емоцій, страху і тривоги, що цей день має бути особливо позитивним”. Замість Хелловіна президент міста призначив на 31 жовтня Свято Янголів, яке пройде під гаслом “Небо перемагає”.

З самого ранку містом ходитимуть молоді люди в костюмах янголів і роздаватимуть цукерки та сердечка. Ті, Люди, хто візьмуть їх, зможуть витягнути папірець з написаним добрим вчинком, який вони повинні зробити. Відтак традиційне хеловінське гасло “цукерки або пакость” замінять на “цукерки й добрий вчинок”.
Президент міста також закликав не вчити дітей робити пакості, якщо їм не дадуть цукерки.

Молоде покоління проти надмірного містицизму та за свободу вибору

Не всі в Польщі поділяють офіційну позицію церкви, деяких законотворців та представників влади. Школи і дитячі садки напередодні свята заповнюють тисячі «відьмочек», «привидів» та інших представників потойбічного світу. Магазини заповнює хелловінська атрибутика, яку напередодні 31 жовтня або в цей день можна купити по хороших знижках. Крім того, більшість розважальних закладів пропонує в цей день різні тематичні програми для молоді.
Джерело