Свято Трьох Королів: чому поляки печуть мигдальні …

Свято Трьох Королів: чому поляки печуть мигдальні ...

Богоявлення або торжество Трьох королів fotolia.com

6 січня в Польщі відзначають свято Богоявлення або торжество Трьох Королів (пол.Trzech Króli). Також можна почути й інші назви: Трьох Царів, Трьох Волхвів, Трьох Мудреців. Це одне з найбільш важливих і стародавніх християнських свят в католицькій церкві, близьке за значенням до Великодня та Різдва.

Свято Трьох Королів: чому поляки печуть мигдальні ...

Свято Трьох Королів: чому поляки печуть мигдальні ...

Купити рекламу » Як пoвідoмляє Yavp.pl, свято Трьох Королів має таку ж довгу історію, як і саме Різдво, і сягає корінням в Євангеліє, де описані події принесення дарів волхвами Немовляті Ісусу. Вони принесли йому смирну, ладан і золото. До місця, де народився Спаситель, їх привела Віфлеємська зірка.

День Трьох Королів у Польщі

Це свято пов’язане з євангельською історією, коли волхви принесли дари Немовляті Ісусу. До сих пір точно невідомо, хто ж були ці три чоловіки. Хтось каже, що вони були мудрецями і волхвами (магами, жрецями), але в Польщі їх називають саме «трьома королями» (Trzy Króli). 

У наш час християни західного обряду, пам’ятаючи про цю подію, святять золото, ладан, воду та крейду. У Польщі на дверях осель можна побачити напис, зроблений посвяченою в костелі крейдою — три літери K+M+B. Ладаном кадять в будинку — від хвороб і злих духів. Золотом проводять по шиї мешканців оселі, вірячи, що це захистить людину від хвороб та зурочення.

Більшість віруючих у Христа людей відвідують 6 січня богослужіння, після яких виходять на вулиці й беруть участь у карнавальних ходах і виставах. На свято поляки приходять в яскравих костюмах, з зірками та іншою різдвяною атрибутикою, щоб співати колядки (kolędy).

Перша хода Трьох Королів у сучасній історії Польщі відбулася в 2008 році. З тих пір цей захід перетворився на одну з найбільших соціально-культурних подій з таким яскраво вираженим християнським посланням. Починаючи з 1 січня 2011 року, вперше за півстоліття, свято Трьох Королів стало вихідним, раніше це був звичайний робочий день. У Польщі в Богоявлення (6 січня) повинні бути закриті всі великі магазини. Торгівля допускається тільки на автозаправних станціях і в невеликих магазинах.

Так само ввечері цього дня діти ходять по домівках і співають колядки, збираючи солодощі в якості нагороди й заохочення.

Звичай написання літер

Після Служби Божої в храмах роздають освячену крейду, якою парафіяни пишуть на дверях своєї квартири K + M + B і рік, що розпочався. Існує декілька варінтів написання магічних літер, як, зрештою, і пояснень, що саме вони символізують.

За однією з версій, K + M + B — це перші літери імен тих самих трьох волхвів, які прийшли поклонитися Немовляті Ісусу й принесли йому свої дари — Каспер, Мельхіор і Бальтазар (Kacper, Melchior i Baltazar). За іншою, напис виглядає трохи інакше: замість літери «К» пишуть «С», ось так: C + M + B.  Інтерпретують це, як перші літери слів, що складають фразу латиною «Christus mansionem benedicat», що означає «Хай благословить Христос цей дім».

Цікаво, що «+» — це не «плюс», а хрестик — тобто, знак благословіння. Отже, в будь-якому випадку, напис трьох літер на дверях свідчить, що цей будинок — християнський, в ньому живуть люди, які готові виконувати волю Божу; що цей будинок відкритий для інших — тих, кого потрібно підтримати і словом, і ділом.

За однією з глибоких християнських традицій саме на свято Богоявлення, а не на Новий рік і не на Різдво, батьки дарують своїм дітям подарунки, беручи приклад з трьох мудреців.

Обов’язкова страва на святковому столі

Традиційно на свято Богоявлення в Польщі прийнято випікати солодкий пиріг з мигдалю. У такій випічці ховають один цілий мигдальний горіх. Той, кому дістанеться шматок пирога з «сюрпризом», вважається «мигдальним королем». Існує повір`я, що цей горіх приносить удачу.

Ще одна традиція, пов`язана зі святом Трьох Королів, це домашні рогалики «шчодркі»(szczodrki). Їх випікають спеціально для того, щоб роздавати діятм, які приходитимуть співати колядки.

За католицькою традицією, свято Трьох Королів завершує цикл довгих зимових свят у Польщі.


Джерело