Якщо ви збираєте гриби у Польщі — зважайте на …

Якщо ви збираєте гриби у Польщі - зважайте на ...

Ці гриби дуже схожі, однак їстівний лише один Lasy Państwowe

У Польщі після другої половини літа з дощами почався грибний сезон і в лісах вже з’явилися підосичники (podgrzybki), маслюки (maślaki), підберезники (koźlarze) чи лисички (pieprzniki jadalne або просто kurki).

Якщо ви збираєте гриби у Польщі - зважайте на ...

Якщо ви збираєте гриби у Польщі - зважайте на ...

Купити рекламу » Однак у випадку з останніми лісівники застерігають від збирання гриба, який дуже схожий на лисичку, але отруйний. Він називається лисичка несправжня (польською — lisówka). Одне з польських лісництв оприлюднило у соцмережах інформацію, в якому застерігає любителів тихого полювання та подає дані, як же все-таки розрізнити їстівні лисички від отруйних. Лисичка помаранчева — отруйний гриб, схожий на лисички, зустрічається з вересня по листопад. Росте, в основному, під деревами ялиці, бука та сосни. Часто зустрічається групами, однак є й поодинокі екземпляри, тож відзрізнити на око такий гриб від їстівної лисички може лише досвідчений грибник.

Якщо ви збираєте гриби у Польщі - зважайте на ...

Ці гриби дуже схожі, однак їстівний лише один Lasy Państwowe На картинці видно різницю між грибами: 

1) Лисичка їстівна має: 

— жовтий колір; 
— перетинки під капелюшком у формі складок; 
— ніжка до 2,5 см, яка звужується до землі; 
— зустрічається від червня до жовтня. 

2) Лисичка несправжня має: 

— помаранчевий або помаранчево-жовтий колір; 
— під капелюшком перетинки вужчі і тонші, ніж у їстівної лисички; 
— ніжка тонка і часто трохи блідіша за колір капелюшка; 
— зустрічається восени. 

Також якщо переламати капелюшок у отруйної лисички звідти тектиме білий сік. Несправжня лисичка має неприємний відштовхуючий запах, на відміну від справжньої лисички. М’якоть повністю жовта. При натисканні на м’якоть колір не змінюється (а у їстівних лисичок червоніє). 

Симптоми отруєння грибами 

Ознаки отруєння грибами можуть проявитися і доволі швидко (через 30 хвилин після споживання), і впродовж декількох днів. За наявності будь-якого з наведених нижче симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря: 

нудота; 
блювота; 
різкий біль у животі; 
діарея; 
запаморочення; 
підвищення температури тіла; 
зниження пульсу; 
задуха; 
судоми; 
відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги); 
марення, поява галюцинацій. 

Отруєння грибами: як надати першу допомогу 

У разі появи ознак отруєння грибами потрібно терміново зателефонувати на «112» або “999” (pogotowie ratunkowe). 

Якщо є можливість, промити шлунок простою водою чи прийняти сорбенти (найменша ефективна доза активованого вугілля — 0,5 г/кг маси тіла).

До приїзду невідкладної допомоги треба дотримуватися постільного режиму й пити багато рідини (вода, підсолена вода чи прохолодний чай) – це допоможе відновити водно-сольовий баланс і вивести токсини. 

Категорично заборонено вживати алкоголь, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти, адже це може прискорити всмоктування токсинів. 

У жодному разі не потрібно займатися самолікуванням – це може бути небезпечно для життя. 

Залишки грибів або страв із них слід обов’язково зберегти, щоб завдяки лабораторному дослідженню з’ясувати причину отруєння та призначити правильне лікування.

Пам’ятайте, що дикорослі гриби краще не вживати вагітним жінкам та годуючим матерям, людям похилого віку та дітям до 12 років.


Джерело