Карта побиту чи PESEL зі статусом UKR: що обрати і яка …

Карта побиту чи PESEL зі статусом UKR: що обрати і яка ...

Фото ілюстративне Adobe Stock

Тимчасовий захист для біженців з України в Польщі діє до 4 березня 2024 року. На сьогодні його поки що не продовжили. Водночас українці з номером PESEL зі статусом UKR можуть отримати карту побиту. 

Карта побиту чи PESEL зі статусом UKR: що обрати і яка ...

Карта побиту чи PESEL зі статусом UKR: що обрати і яка ...

Купити рекламу » Як повідомляє Yavp.pl, журналісти порталу UAinKrakow.pl поспілкувалися з юристами Центру правової допомоги ім. Галини Нєць про те, чим різниться карта побиту та статус UKR і як одне та інше впливають на отримання соціальних виплат, медичну допомогу, перетин кордону та інші аспекти життя у Польщі.

Хто з українських біженців може отримати карту побиту?

Громадяни України, які мають номер PESEL зі статусом UKR, можуть отримати: 

 — карту тимчасового побиту після офіційного працевлаштування (без привязки до роботодавця);
 — карту тимчасового побиту з метою виконання роботи за професією, що вимагає високої кваліфікації;
 — карту тимчасового побиту після відкриття бізнесу (індивідуальна господарська діяльність — ФОП).

Перелік  підстав для надання карти побуту для громадянина України зі статусом UKR закритий. Це означає, що її не можна отримати, наприклад, з метою навчання чи для  возз’єднання сім’ї.

Що змінюється після отримання карти побиту

Українці, які мають PESEL зі статусом UKR,  втрачають його, а також усі пільги, які передбачені у спеціальному законі, коли отримує карту побиту. Зокрема, доступ до медичної опіки від Національного фонду здоров’я (NFZ). Проте це не означає, що вони зовсім не зможуть користуватися державними медичними послугами у Польщі. NFZ буде обслуговувати їх на інших підставах. Наприклад, як працевлаштованих та застрахованих роботодавцем.

Схоже виглядає й ситуація з соціальними виплатами. Біженці, що мають PESEL зі статусом UKR, можуть отримувати низку фінансових допомог: 500+, 300+, родинний опікунчий капітал, дофінансування на дитячий садок тощо. Маючи дозвіл на тимчасове перебування, українці матимуть змогу користатися з соціальних програм на загальних підставах для іноземців, які треба перевіряти у кожному випадку окремо. До прикладу, право на виплату на дітей 500+ мають право іноземці, які перебувають у Польщі на підставі дозволу про тимчасове проживання з дописом «доступ до ринку праці» і чиї діти теж проживають тут.

Ще одна зміна стосуватиметься перетину кордону. Офіційно біженці з України, які виїжджають з Польщі на понад 30 днів, втрачають PESEL зі статусом UKR. На практиці ж такий статут втрачається навіть, якщо виїхати в Україну на 1 день. Якщо отримати карту побиту, то таких обмежень не буде. Більше того, карта побиту дозволяє перебувати в іншій країні Шенгенської зони аж 90 днів протягом 180 днів.

На що не впливає зміна статусу

Без огляду на те, чи у людини карту побиту, чи PESEL зі статусом UKR, її час перебування у Польщі зараховується до терміну проживання іноземця в країні, який необхідно мати, щоб отримати дозвіл на постійне проживання або карти довгострокового резидента ЄС.  Зміна статусу також не впливає на ведення бізнесу. Українці можуть займатися підприємницькою діяльністю на тих самих умовах, що й громадяни Польщі.

Ціна питання

Ще один фактор, який слід взяти до уваги, при виборі статусу — вартість послуг. За подання заяви на карту побиту слід заплатити  440 злотих, а за видачу пластикової карти у разі позитивного рішення — ще 100 злотих. Натомість отримання PESEL зі статусом UKR безплатне.
Джерело