Польські міста, де взимку дихали найшкідливішим …

Польські міста, де взимку дихали найшкідливішим ...

Фото ілюстративне Yavp.pl

Організація Polski Alarm Smogowy підсумувала результати 4-ї кампанії поміру якості повітря, яка стартувала 14 листопада 2022 року й тривала протягом зими. Під час цієї кампанії в 63 містах та менших населених пунктах Польщі були встановлені штучні “дихаючі легені”. Як пoвідoмляє Yavp.pl з посиланням на сайт організації, “Дихаючі легені” — це спеціальна інсталяція, яка наочно демонструє рівень забрудненості повітря в населеному пункті під час опалювального сезону. Конструкція нагадує контур легенів і виконана з білого напівпроникного матеріалу. Вентилятори позаду пропускають через нього повітря, що змушує легені “дихати”. Протягом 2-х тижнів така конструкція, як правило, змінює колір з білого на темний, демонструючи, наскільки повітря забруднює легені людини.

Ініціатори кампанії кажуть, незважаючи на легку та вітряну зиму, “дихаючі легені” показали, що повітря у багатьох польських містах — жахливої ​​якості. Так, наприклад, після двох тижнів “дихання” інсталяція з білого кольору перетворилася на графітовий  у місцевості Czerwionka-Leszczyny (Сілезьке воєводство), на чорний — у містах Chełmiec (Малопольське воєводство) та Zabrze (Сілезьке воєводство. Однак з усіх 63-х локацій найтемніший колір був у “легенях”, встановлених у Бидгощі, в мікрорайоні Мендзинь. Там розташовані переважно старі приватні будинки, які опалюються застарілими котлами на вугіллі або дровах.

Польські міста, де взимку дихали найшкідливішим ...

www.facebook.com/polskialarmsmogowy2015/ “На жаль, останнім часом ми спостерігаємо пом’якшення правил у сфері охорони повітря: допущення до продажу вугілля найгіршої якості чи пом’якшення антисмогових постанов у деяких воєводствах. Результати такої політики можна побачити в інсталяціях з легенями”, — кажуть в організації Polski Alarm Smogowy.

При цьому там наводять і позитивний приклад з міста Краків, де після запровадження заборони на опалювання будинків вугіллям та деревиною концентрація пилу та канцерогенного бензоапірену зменшилася на понад 40%. 

“На фоновій станції в краківському Курдванові кількість днів смогу в 2012-2022 роках зменшилася зі 116 до 40! Краків показує, що є спосіб боротися зі смогом, але також потрібні послідовні дії та рішучість”, — зазначають активісти

Організація Polski Alarm Smogowy нагадує, що в Польщі залишається ще близько 3 мільйонів “копчухів” — застарілі котли на вугіллі та дровах. Вони є основною причиною забруднення повітря пилом або канцерогенним бензапіреном.


Джерело