Продовження тимчасового захисту українців: у Сеймі …

Продовження тимчасового захисту українців: у Сеймі ...

Фото ілюстративне Adobe Stock

Усі партії Сейму, окрім “Конфедерації”, у другому читанні підтримали продовження регламенту перебування біженців з України в Польщі до кінця червня 2024 року. Тільки “Конфедерація” розкритикувала урядовий законопроєкт і хоче його відхилити або суттєво змінити.

Продовження тимчасового захисту українців: у Сеймі ...

Продовження тимчасового захисту українців: у Сеймі ...

Купити рекламу » Як повідомляє Yavp.pl з посиланням на pap.pl, під час засідання Сейму у четвер, 8 лютого, розглядався законопроєкт про продовження тимчасового захисту для українців у Польщі до 30 червня 2024 року. За словами віце-міністра внутрішніх справ та адміністрації Мацея Дущика, зараз під цей спецзакон припадає приблизно 950 тис осіб. 

Під час дебатів у Сеймі представник партії PiS Павел Шефернакер (екс уповноважений уряду у справах біженців з України) підтримав продовження тимчасового захисту для біженців з України. Водночас, на його думку, “настав час подумати інакше і не трактувати людей, які приїхали до Польщі, тікаючи від війни, виключно через цей законопроєкт про допомогу”. Зокрема, Шефернакер запропонував знайти шляхи, які дозволять систематично вигашати дію пунктів, які передбачені спецзаконом від 12 березня 2022 року.

Відповідаючи на цю пропозицію, віце-міністр внутрішніх справ та адміністрації Мацей Дущик нагадав, що наразі правила ЄС щодо допомоги Україні діють до 2025 року, тому Польща все ще повинна мати спеціальні правила щодо тимчасового перебування українців. А от чи це буде у формі рішення, яке запропонував Шефернакер, чи у формі іншої поправки — поки невідомо.

Представник руху “Третя дорога” в Сеймі Рафал Каспшик підкреслив, що український народ треба підтримувати у його боротьбі, а відсутність продовженого тимчасового захисту послабить тих, хто бореться за захист своєї Батьківщини. 

«Ми не повинні звикати до ситуації, що ця війна триває. Ми повинні надати українському народу всю підтримку, щоб війна закінчилася», — сказав він. 

За його словами, найгіршим було б звикнути до війни, що триває, до щоденних жертв, до авіанальотів, які повторюються щодня, і просто ігнорувати це, сприймаючи як буденність. 

Депутатка Сейму Урсула Новогорська (Третя дорога) також підтримала продовження тимчасового захисту для українців ще на три місяці – до 30 червня 2024 року. Вона закликала до консультацій щодо нових рішень на наступні місяці з органами місцевого самоврядування та врахувати потреби тих громадян України, які перебувають у Польщі та хочуть тут залишитися. 

Представники об’єднаних лівих сил у Сеймі (Нова лівиця) також висловилися за продовження тимчасового захисту для українців, але хочуть, щоб уряд підготував нормативні акти, які б продовжили такий захист на більш тривалий термін. 

“Кілька, десяток років або навіть перспективу поколінь”, — сказав представник лівих сил Аркадіуш Сікора.

Він нагадав, що війна, яка триває майже два роки, – це спустошені українські міста, зруйновані будинки, відтак, на його думку, нові правила мають створити гідні умови для того, щоб біженці з України, які вже в Польщі,  хотіли залишитися тут.

Натомість партія “Конфедерація” хоче скасувати виплати пільг українцям, які проживають у Польщі, і подала відповідну поправку. 

“Ми не згодні з тим, щоб польські платники податків фінансували громадян чужої країни. Настав час зупинити це божевілля”, – заявив Гжегож Адам Плачек з “Конфедерації”. 

Крім того, його колега Гжегож Браун (Конфедерація) подав пропозицію взагалі відхилити проєкт закону про продовження тимчасового захисту для українців. 

Натомість представник політичного руху “Kukiz 15” Ярослав Сахайко підтримав сам законопроєкт, але вважає, що потрібне нове рішення, щоб “після року перебування в Польщі біженці з України повинні стати незалежними”. 

Перед тим, як Сейм остаточного проголосує за законопроєкт про продовження тимчасового захисту українців, документ з запропонованими до нього поправками знову направили до Комітету з державних фінансів, який надасть свій висновок.

Нагадаємо, У проєкті вказується, що дія спецзакону від 12 березня 2022 року буде продовжена тільки до 30 червня 2024 року. Це означає, що саме до цього часу перебування біженців з України в Польщі вважатиметься легальним.

1) Так само до 30 червня допускається тимчасове використання будівельних об’єктів для потреб колективного проживання громадян України. 

2) До 30 червня планується продовжити і термін дії національних віз громадян України, виданих дозволів на тимчасове проживання, термін перебування тих, хто заїхав по безвізу до 24.02.2024, а також термінів добровільного виїзду з Польщі громадян України на підставі рішення прикордонників. 

3) Так само до 30 червня планують продовжити період, в якому можна не розпочинати процедуру видачі громадянам України зобов’язання на виїзд з Польщі (такі зобов’язання, як правило, видаються при вчиненні певних видів правопорушень).

4) До 30 червня планується продовжити і період, в якому призупиняється термін на вирішення справ, що стосуються надання іноземцям дозволів на тимчасове, постійне проживання, дозволу на перебування довготермінового резидента ЄС, дозволу на тимчасове перебування з метою виконання роботи у професії, що вимагає високих кваліфікацій.
Джерело