У Польщі з 24 травня заборонено продавати 9 видів …

У Польщі з 24 травня заборонено продавати 9 видів ...

Фото ілюстративне Adobe Stock

З 24 травня в Польщі набрав чинності законопроєкт, який забороняє впровадження на ринок деяких продуктів одноразового вжитку, вироблених з пластику. 

У Польщі з 24 травня заборонено продавати 9 видів ...

У Польщі з 24 травня заборонено продавати 9 видів ...

Купити рекламу » Як повідомляє Yavp.pl, такий законопроєкт став наслідком імплементації обмежень ЄС щодо використання одноразового пластику. Згідно з новими правилами, з 24 травня в Польщі заборонено впроваджувати в торгових точках на продаж 9 видів пластикових виробів:

1) Ватні палички, за винятком тих, які призначені для медичних цілей з відповідним сертифікатом;

2) Столові прибори (виделки, ножі, ложки, палички для їжі);

3) Тарілки;

4) Соломинки, за винятком тих, які призначені для медичних цілей з відповідним сертифікатом;

5) Змішувачі для напоїв;

6) Палички для прикріплення і розміщення на них повітряних кульок;

7) Харчові контейнери з пінополістиролу;

8) Ємності для напоїв, включаючи ковпачки та кришки, виготовлені з пінополістиролу; 
 
9) Чашки для напоїв, включаючи кришки з пінополістиролу.

За порушення цих правил для продавців передбачені штрафи від 10 тис до 500 тис злотих. Їх накладатиме воєводський інспектор з охорони навколишнього середовища.

“При визначенні розміру штрафу враховуватиметься ступінь шкідливості правопорушення, вид, обсяг і тривалість правопорушення та попередня діяльність суб’єкта”, — йдеться в законопроєкті. 

Водночас, якщо вищезазначені 9 видів одноразових пластикових виробів поступили в продаж до 24 травня, заборона на них не розповсюджується. Тобто такі вироби можна буде продати до вичерпання запасів без покарань. 

Маркування одноразового пластикового виробу 

Також законопроєкт, який набрав чинності з 24 травня, передбачає обов’язок виробника маркувати одноразові пластикові вироби інформацією про їхній шкідливий вплив на навколишнє середовище. Таке зобов’язання поширюватиметься на такі товари, як: гігієнічні прокладки, тампони та аплікатори до них, вологі серветки, тютюнові вироби з фільтрами, що містять пластик, стакани для напоїв, ємності для харчових продуктів тощо. 

Додаткова плата за упаковку напоїв і їжі 

Нові правила також вводять додаткову плату – до 1 злотого – за певні вироби одноразового використання. Йдеться, наприклад, про упаковку, в якій подають напої чи їжу. Комісія додаватиметься до ціни товару та стягуватиметься в торгових точках. Однак такі торгові точки повинні будуть надавати клієнтам альтернативу одноразовому пластиковому стаканчику. Наприклад, стакан багаторазового використання або біорозкладний. Додаткова плата призначена для покриття витрат на поводження з відходами, які утворюються з пластику. 

Крім того, виробники сплачуватимуть збори за маркетинг (рекламу) одноразових пластикових виробів. Це буде або 0,20 зл за 1 кг випущеного на ринок продукту або 0,03 зл за кожну позицію. Також підприємець, який планує випустити на ринок такий товар, повинен оплатити проведення публічних просвітницьких кампаній щодо обмеження використання пластику.
Джерело