Олег Ганіч: «Ми конкуруємо з великими містами, такими як Київ та Вінниця. Це питання виживання міста в наступні десятиліття»


			      	
			      	 Олег Ганіч: «Ми конкуруємо з великими містами, такими як Київ та Вінниця. Це питання виживання міста в наступні десятиліття»

З 18 країн та з 30 відібраних заявок, місто Умань стало переможцем у міжнародному конкурсі по розбудові SmartCity (Розумного Міста) та за допомогою корейських спеціалістів зможе безкоштовно розробити план розвитку міста, враховуючи можливості новітніх технологій. Це дозволить мешканцям міста отримати комфортне та безпечне міське середовище та підвищити їх рівень життя. Розробляти проект буде державна південнокорейська компанія K-water, яка відповідала за впровадження технологій в місті Пусан – другому за величиною міста Південної Кореї.

Як це вплине на життя уманчан завтра та після перемоги? І що очікувати від майбутнього?

За роз’ясненням ми звернулися до Олега Ганіча, першого заступника міського голови Умані.Інтерв’ю відбулося пізно увечері, коли потік відвідувачів припинився, а в міськраді запанувала тиша. 

— Розкажіть будь ласка, навіщо розроблювати план розвитку міста і навіщо залучати іноземних спеціалістів?

Основа мета розроблення плану розвитку міста, зробити місто більш інноваційним, зручним для проживання та роботи, інклюзивним, покращити якість життя мешканців. Ну і найголовніше – гарантувати громадянам кращий рівень безпеки. Це план розвитку, так званого «Розумного міста».

Ми не перші в Україні, хто за допомогою міжнародних спеціалістів, буде це робить. Такий план розвитку мають такі міста, як Київ, Вінниця, Харків, Львів та багато інших. І подивиться, як вони розвиваються. Тепер черга Умані.

— Що таке Розумне місто?

Якщо простими словами, то це взаємодія між містом та його мешканцями за допомогою сучасних технологій. Українські міста стоять тільки на початку цього шляху, Вінниця займається цим питанням з 2011 року, а Київ – з 2015. Але ті невеликі зміни, які відбулися, вже дали суттєві позитивні результати для їх мешканців.

Наприклад, у Вінниці впроваджена автоматична система управління ЖКХ, що дозволяє мешканцям сплачувати за фактично надані послуги, а міській владі контролювати роботу обслуговуючих організацій. А в Києві «розумні» світлофори зменшують завантаженість доріг, тим самим допомагаючи економити час на дорогу до роботи або навчання.

— Але ж у нас в місті немає заторів, як у Києві? Що буде в цьому плані?

Спеціалісти розробляють план, враховуючи різні аспекти, такі як географічне розташування, клімат, інфраструктура. Одними із розділів в плані розвитку Умані буде туризм, безпека та енергоефективність.

Наприклад розумне вуличне освітлення. Коли людина іде по тротуару, яскравість освітлення збільшується. А коли пусто — зменшується. Це дозволяє економити до 60% витрат, а це, в свою чергу, вивільнені кошти на допомогу ЗСУ чи розвиток міської інфраструктури. Але в нас не лише з освітленням питання. Водопостачання, теплозабезпечення – все потребує модернізації. Бо ми досі користуємося технологіями 60-х років минулого століття. І тому кожен уманчанин витрачає на оплату комунальних послуг більше, ніж міг би. Це як їздити на машині 80-х років та дивуватися, чому паливо для нього обходиться дорожче, ніж їздити на сучасному гібридному авто.

— Але зараз війна. Чи доречно це? 
По-перше, все робиться за рахунок іноземних партнерів, іншого шансу може не бути.

По-друге, саме тому, що війна, місто має змінитися. Південна Корея півстоліття у стані війни. І вони знають, що запропонувати воюючій державі. Зі свого боку, ми в боргу перед військовими та відповідальні за майбутнє наших дітей. Ми вже не можемо жити, як раніше, та нехтувати проблемами, які мали вирішити ще десятки років назад.

Давайте дивитися не лише в сьогодення, а й на рік, п’ять, десять вперед. Багато людей через бойові дії виїхали з України. У нас дефіцит спеціалістів. В медицині, в освіті, у виробництві. Для того, щоб місто розвивалося, мало ресурси для росту, потрібно, щоб в ньому захотіли залишатися спеціалісти. Але розмір заробітної плати під час вибору місця проживання не гратиме основну роль, оскільки будуть враховуватися можливості розвитку їх дітей. А це якісна освіта, медицина, безпека, інфраструктура та дозвілля. Фактично ми конкуруємо з великими містами, такими як Київ та Вінниця. Це питання виживання міста в наступні десятиліття. Тому ми рухаємося вперед. Всіх нас чекає багато роботи над собою, над своїм містом. В подальшому, я регулярно буду розповідати, як рухається проект та інформувати про його результати.